Znacie taki znaczek z opakowań mleka pasteryzowanego, które kupujecie? Jeśli tak, to znaczy, że kupujecie naprawdę wartościowe mleko.
Znaczek "Doskonałe mleko" to certyfikat przyznawany przez firmę Elopak Polska - producenta opakowań, tym mleczarniom, które produkują odżywcze, smaczne i świeże mleko.
Znak jakości przydzielany jest produktom, które:
- produkowane są z najlepszej jakości surowców, kontrolowanych przez niezależne laboratoria;
- jest poddane minimalnej obróbce termicznej - proces pasteryzacji;
- jest świeże, wrażliwe na temperaturę przechowywania - maksymalny termin przydatności do spożycia to 5-8 dni.
Informacje o produktach posiadających znak jakości "Doskonałe mleko" znajdziecie na stronie:
"Znak jakości przydzielany jest produktom, które:
OdpowiedzUsuńprodukowane są z najlepszej jakości surowców, kontrolowanych przez niezależne laboratoria"
Przepraszam, ale nie rozumiem. O jakie "surowce" chodzi, jeżeli przyznawanie znaczka ma dotyczyć mleka? Te tajemnicze laboratoria badają trawę, którą jedzą krowy z regionu podległego mleczarni? I co znaczy owa "najlepsza jakość"?
Czemu naprawdę ma służyć ten certyfikat jeśli nie wzajemnej pomocy marketingowej producenta kartonów i mleczarni?
Surowcem oczywiście nie jest trawka, którą wcinają mućki ;)
UsuńSurowiec to tzw. mleko surowe - czyli mleko "prosto od krowy", które trafia następnie do dalszej obróbki podczas, której poddaje się je zabiegom termicznym mającym na celu przedłużenie ich trwałości oraz, co najważniejsze, inaktywację mikroflory obecnej w produkcie.
Jakość surowca to nic innego jak przede wszystkim jego czystość mikrobiologiczna (oczywiście nie wspominając już o braku zanieczyszczeń fizycznych).
Certyfikat niewątpliwie, z marketingowego punktu widzenia, podnosi handlową wartość produktu. Celem akcji jest jednak dbałość o higienę procesów produkcyjnych, które ostatecznie wpływają na jakość produktu gotowego.
Warto podkreślić, że mleko z tym certyfikatem, poddawane jest minimalnym procesom przetwórczym, dzięki czemu zachowuje swą świeżość i wysoką wartość odżywczą.