poniedziałek, 2 września 2013

Pokonaj swój głód!


Lubisz podjadać między posiłkami? Czujesz się ciągle głodna mimo, że właśnie zjadłaś pożywny posiłek? Zdradzimy ci 10 sposobów na poskromienie swojego apetytu…

1. Bądź konsekwentna – regularnie spożywaj posiłki, w 2-3 godzinnych odstępach czasu. Małe i częste posiłki utrzymują na stałym poziomie neuroprzekaźniki odpowiadające za wywoływanie uczucia głodu i sytości, dzięki czemu pozbędziesz się napadów wilczego głodu.


2. Przyjmuj 2 kapsułki tranu dziennie – oleje ryb zapobiegają występowaniu stanów zapalnych w komórkach organizmu, co umożliwia ich lepszą pracę i spalanie większej ilości kalorii. Co więcej, w ten sposób zmniejszysz apetyt na tłuste potrawy.


3. Umyj zęby – albo zajmij się czymś innym jeśli masz ochotę na wieczorny spacer do swojej lodówki. Mycie zębów to doskonały sposób, aby przetrwać chwilowy napad głodu. Zmiana smaku w ustach pomaga zmniejszyć ochotę na jedzenie. Świeży miętowy oddech poskromi także pokusę na słodkie przekąski.


4. Wysypiaj się w nocy – powinnaś każdej nocy spać 7-8 godzin oraz starać się kłaść i wstawać z łóżka o stałych porach. Nawet w weekendy dłuższe leniuchowanie w łóżku niestety nie jest wskazane. Niedostateczna ilość snu, a także zmiany czasu, który spędzasz w swoim ukochanym łóżku, powodują zmęczenie, które z kolei zwiększa odczucie głodu. Niedostatecznie wypoczęty organizm, aby utrzymać koncentrację, potrzebuje więcej energii dostarczanej wraz z pożywieniem.


5. Dostarczaj odpowiednie ilości mikroelementów -  kolejny raz okazuje się, że zbilansowana dieta to podstawa. Niski poziom mikroelementów stymuluje obszary mózgu odpowiadające za uczucie głodu. Zadbaj o to, aby stale dostarczać organizmowi to, czego potrzebuje do zdrowia i sprawnego funkcjonowania.


6. Jedz więcej błonnika pokarmowego – włącz do swojej diety produkty bogate w błonnik jak świeże owoce i warzywa, produkty zbożowe, płatki owsiane. Błonnik reguluje procesy trawienne oraz łącząc się tłuszczami ogranicza ich absorpcję. Dodatkowo błonnik, chłonąc wodę, pęcznieje i wypełnia jelita, dzięki czemu mózg odbiera sygnał sytości. Naukowo udowodniono, że diety bogate w błonnik pokarmowy przyczyniają się do obniżenia cholesterolu we krwi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych typów nowotworów. Unikaj produktów przetworzonych, które w wyniku procesów przetwórczych, tracą znaczne ilości tego cennego składnika. sięgaj głównie po nieprzetworzoną żywność, a szczególnie produkty o wysokiej zawartości błonnika jak np. rośliny strączkowe, produkty zbożowe, świeże owoce i warzywa. Błonnik, chłonąc wodę, pęcznieje i wypełnia jelita, dzięki czemu mózg odbiera sygnał sytości.


7. Zmniejsz udział węglowodanów w swojej diecie – naukowcy dowiedli, że węglowodany mogą pobudzać apetyt. Białko natomiast może tłumić apetyt i zmniejszać twoją chęć na niezdrowe przekąski.


8. Zrób ćwiczenia oddechowe – 15 powolnych, głębokich oddechów w momencie, w którym masz ochotę sięgnąć po niezdrową przekąskę, pomoże ci się zrelaksować i uwolnić się od kompulsywnego jedzenia.


9. Zwolnij – jedz pomału, znajdź czas na spokojny posiłek. Szacuje się, że informacja w mózgu o pełnym żołądku, pojawia się dopiero po ok. 20 minutach.


10. Pij więcej wody – naukowo udowodniono, że dobrze nawodnione komórki lepiej radzą sobie ze spalaniem kalorii. Dodatkowo w mózgu ośrodek głodu i pragnienia znajduje się bardzo blisko siebie, przez co zdarza się, że będąc bardzo spragniona odczuwasz głód.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets