czwartek, 1 sierpnia 2013

Jak picie słodkich napojów wpływa na Twój organizm?


Dlaczego nie warto pić słodkich napojów? Jaki mają one wpływ na nasz organizm? Czy są dla nas szkodliwe? Dziś postaramy się udzielić Wam odpowiedzi na te pytania.


Na początek dość oczywisty powód, dla którego warto zrezygnować z picia słodkich napojów. Cukier i kwasy zawarte w napoju to wróg numer jeden pięknego uśmiechu. Składniki te bardzo niekorzystnie wpływają na nasze zęby - niszczą szkliwo, a w konsekwencji prowadzą do próchnicy.


Warto również zwrócić uwagę na środek konserwujący stosowany w tego typu napojach. Chodzi o benzoesan sodu (E 211). Jest to środek, który przyjmowany w niewielkich ilościach nie powoduje żadnych skutków ubocznych jednak jak pokazały badania, u niektórych ludzi kwas benzoesowy i jego sole, mogą uwalniać histaminę co może być przyczyną pseudo-alergicznych reakcji objawiających się pieczeniem i podrażnieniem warg oraz wymiotami. Benzoesan dodatkowo wywołuje astmę, pokrzywkę, anafilaksję, egzemę, problemy behawioralne, podrażnia śluzówkę żołądka.
Peter Peiper, biolog molekularny z Sheffield Univeristy, twierdzi, że rodzice pozwalający dzieciom pić zbyt duże ilości napojów gazowanych narażają je w ten sposób na poważne problemy zdrowotne. Badania naukowców wykazały, że nadmierne spożywanie wraz z pokarmem benzoesanów może uszkadzać kod genetyczny, co w konsekwencji może prowadzić nawet do choroby Parkinsona czy marskości wątroby.
Jako przestroga - w Polsce, średnio co 6 godzin umiera jedna osoba chora na astmę!

Duża grupa produktów dostępnych na naszym rynku zawiera również w swoim składzie syrop glukozowo-fruktozowy. W jakim celu się go wykorzystuje? Otóż przede wszystkim w celu "dosładzania". Syrop glukozowo-fruktozowy charakteryzuje się bowiem bardzo słodkim smakiem. Okazuje się jednak, że ma on dużo gorszy wpływ na nasze zdrowie niż sam cukier! Niedawno naukowcy w USA ogłosili, że może on być główną przyczyną otyłości. Dodatkowo nadmierne spożycie syropu przyczynia się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, a co za tym idzie podwyższenia ciśnienia, większego ryzyka zakrzepów, udarów i zawału serca. Syrop glukozowo-fruktozowy, podobnie jak cukier, przyczynia się do wzrostu ryzyka cukrzycy czy zwiększonego ryzyka nowotworów.

Napoje typu cola, zawierają również wysoki poziom kwasów fosforowych (E 338). Związek ten tworzy połączenia chemiczne z wapniem w skutek czego może dochodzić do demineralizacji zębów oraz utraty wapnia z kości. Bardzo ważne jest zatem aby unikały go osoby cierpiące na osteoporozę oraz kobiety w okresie menopauzy.
Dodatkowo kwasy fosforowe mogą przyczyniać się do wystąpienia kamieni nerkowych i innych schorzeń nefrologicznych.

Uwaga również na napoje w puszkach! U osób często pijących napoje w puszkach stwierdzono podwyższony poziom bisfenolu w moczu ( bisfenol A - tzw. BPA to substancja, którą puszki pokrywane są od wewnątrz). Naukowcy twierdzą, że bisfenol może powodować w organizmie liczne niekorzystne działania: choroby nerek, zakłócenia procesów metabolicznych, problemy hormonalne, problemy z libido i płodnością.
I już nie wspominając o tym, że słodkie napoje nie oddziałują korzystnie na Twój portfel ;) Zwykle nie jest to taki zakup, a wydane pieniądze warto przeznaczyć na produkty, które służą naszemu zdrowiu, a i tak niczym się tak nie zaspokoisz pragnienia tak jak wodą mineralną! :)

Harmful Soda2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już dawno zrezygnowałam z słodkich napojów gazowanych i piję teraz przeważnie wysoko mineralizowaną wodę. Dodaję do niej cząstki cytryny oraz miętę. Tak przygotowaną wodę podaję w wysokich szklankach do serwowania napojów https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki. Dodatek cytryny dobrze wspomaga moją dietę, a także stymuluje procesy trawienia. Z tego względu wodę serwuję zazwyczaj do każdego posiłku.

    OdpowiedzUsuń

Blogger Gadgets