poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Czy wiesz co jesz? – PARÓWKI - cz. IParówki to produkt, który znajduje się niemal w każdej lodówce statystycznego Polaka, a dzieci je uwielbiają. Jednak czy wiesz jak i z czego się je produkuje? Większość parowek dostępnych na półkach sklepowych wytwarza się na bazie MOM-u!Idziemy na zakupy… i co znajdujemy w sklepach?

W sklepach dostępnych jest kilka rodzajów parówek. Wśród nich możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

  • PARÓWKI WIEPRZOWE – to parówki, które w swoim składzie posiadają min. 50% surowca wieprzowego; 

  • PARÓWKI DROBIOWE – to parówki, które w swoim składzie posiadają min. 50% surowca drobiowego; 

  • PARÓWKI DROBIOWO-WIEPRZOWE (tzw. Miksy) – produkt taki w swoim składzie powinien zawierać zarówno mięso drobiowe jak i wieprzowe. W tym przypadku surowiec mięsny ogółem to min. 50%. 

A co z PARÓWKAMI Z CIELĘCINĄ? To niestety tylko i wyłącznie chwyt marketingowy. Cielęcina jest na tyle drogim mięsem, że producenci raczej nie wykorzystują go do produkcji parówek. Zwykle w tego typu parówkach nie znajdziecie więcej niż 3% cielęciny… Podczas produkcji parówek niezbędne jest wykorzystywanie różnego rodzaju osłonek. Do najtańszych, najniższej jakości parówek wykorzystywane są osłonki poliamidowe. Takie osłonki nie przepuszczają dymu wędzarniczego przez co do tak opakowanych produktów niejednokrotnie „ładuje się” różnego rodzaju konserwanty i syntetyczne aromaty dymu wędzarniczego. Taki problem nie występuje już podczas stosowania osłonek wiskozowych (celulozowych) stosowanych w lepszych jakościowo wyrobach. Najlepszym rozwiązaniem są jednak jadalne białkowe osłonki kolagenoweA już wkrótce dokładnie przyjrzymy się z czego produkuje się parówki i w jaki sposób producenci nas oszukują! Zapraszamy do lektury :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets