poniedziałek, 27 maja 2013

Czym grozi spożywanie przeterminowanych produktów?


Czy zwróciliście uwagę, że na opakowaniach produktów żywnościowych znajdują się dwa rodzaje informacji o terminie przydatności do spożycia lub dacie minimalnej trwałości? Chodzi oczywiście o „należy spożyć do" i „najlepiej spożyć przed". 
Z pozoru podobne nazwy mają odmienne znaczenie i warto zwracać na nie uwagę.



   Termin przydatności do spożycia wyrażony jest jako "należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok". Produkty oznakowane taką informacją to wyroby nietrwałe biologicznie i bardzo łatwo psujące się, w których szybko postępuje proces fermentacji i namnażają w nich bakterie, które stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju mięs, wędlin, produktów mleczarskich (jogurtów, śmietany, mleka, serków, kefirów itp.) Data oznaczona napisem „należy spożyć do” jest zatem datą, po przekroczeniu  której, definitywnie nie należy spożywać danego produktu, gdyż stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Pewnie nie raz zdarzyło ci się jeść np. jogurt dzień po dacie zamieszczonej na opakowaniu? Popełniasz w ten sposób zasadniczy błąd!  Nawet jeden dzień po terminie przydatności produktu do spożycia, ilość namnożonych drobnoustrojów chorobotwórczych wzrasta znacząco i może być przyczyną niebezpiecznych zatruć pokarmowych. Co ważne, część z tych bakterii nie powoduje zmian organoleptycznych (zapachu, smaku, wyglądu) produktu. Zagrożenie jest poważne ponieważ, po zjedzeniu takiego produktu, może dochodzić do uszkodzenia nerek, wątroby, zapalenia opon mózgowych oraz szeregu innych niebezpiecznych objawów.


Pozostałe produkty znakowane są tzw. datą minimalnej trwałości. Są to wyroby, które prawidłowo przechowywane, zachowują swoje właściwości fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne, organoleptyczne, nawet po upływie daty zamieszczonej na opakowaniu. Produkty takie to przede wszystkim różnego rodzaju kasze, makarony, zupy w proszku, płatki kukurydziane i inne „suche” wyroby żywnościowe. W przypadku tej grupy produktów na opakowaniu możesz znaleźć dwa rodzaje informacji:
  • "najlepiej spożyć przed: dzień, miesiąc, rok" w odniesieniu do produktów o trwałości nie przekraczającej 3 miesięcy, lub
  • "najlepiej spożyć przed końcem: miesiąc, rok" dla produktów o trwałości od 3 do 18 miesięcy lub "najlepiej spożyć przed końcem: rok" dla produktów, o trwałości przekraczającej 18 miesięcy.


Tak oznakowane produkty, po sprawdzeniu ich jakości, można spożywać nawet po przekroczeniu daty zamieszczonej na opakowaniu – ich spożycie nie stanowi dużego zagrożenia dla zdrowia. Robisz to jednak na własną odpowiedzialność! Warto również zaznaczyć, że takich produktów nie należy podawać dzieciom, które mają bardziej wrażliwy żołądek od człowieka dorosłego. Szczególną ostrożność powinny zachować także kobiety ciężarne.


Niech ten tekst będzie przestrogą, że nie warto ryzykować swojego zdrowia jedząc produkty spożywcze po przekroczeniu ich terminu przydatności. Świadomy konsument to zdrowy konsument!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets