poniedziałek, 20 maja 2013

NOWALIJKI – samo zdrowie?Po zimie wszyscy nie możemy się już doczekać świeżych warzyw, z których przygotujemy przepyszne sałatki we wiosennych kolorach. Ale czy nowalijki rzeczywiście dostarczą nam tylko porcji witamin, której w tym okresie tak bardzo potrzebuje nasz organizm? Czy są dla nas zdrowe?


Nowalijki to warzywa, które pojawiają się w naszych sklepach wraz z początkiem wiosny. Są to warzywa hodowane w szklarniach, w których dba się o to aby miały one jak najlepsze warunki do wzrostu. Ich soczyste kolory zachęcają nas do zakupu - aż ciężko się oprzeć :) Przecież warzywa są takie zdrowe dla naszych organizmów… tylko czy nowalijki też mają takie właściwości?

Niestety, jak się okazuje, nowalijki nie są wcale takie zdrowe jak mogłoby nam się wydawać. Warzywa te, mimo soczystego koloru i doskonałego smaku, zawierają duże ilości substancji chemicznych, które stosowane są podczas ich pielęgnacji w celu przyspieszenia wzrostu. Najniebezpieczniejsza w nowalijkach jest wysoka zawartość związków azotowych, ołowiu, a także rtęci i pozostałości środków ochrony roślin (pestycydów).

Nie wszystkie warzywa kumulują szkodliwe substancje w takim samym stopniu. Najniebezpieczniejsze pod tym względem są szczypior, sałata, rzodkiew, buraki a także szpinak. Znacznie mniejszą ilość substancji szkodliwych gromadzą natomiast ogórki, pomidory, ziemniaki, marchew czy korzeń pietruszki.

Zatem jeść czy nie jeść?
Nowalijki ze względu na mniejszą ilość słońca posiadają zdecydowanie mniejszą ilość substancji odżywczych w porównaniu do warzyw gruntowych. Nie można ich zatem uważać za podstawowe źródło witamin. W niewielkich ilościach, z pewnością nam nie zaszkodzą. Dodatkowo warto podkreślić, że na nowalijki szczególnie uważać powinni alergicy i osoby z zespołem jelita nadwrażliwego. Należy również zachować ostrożność podając nowalijki małym dzieciom, u których znacznie mniejsza dawka pozostałości nawozów sztucznych może wywołać dolegliwości żołądkowo-skórne (ból brzucha, pokrzywka, wypryski).


A już jutro podpowiemy Wam na co zwracać uwagę kupując młode warzywa oraz jak powinniśmy je przechowywać i przygotowywać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets