poniedziałek, 6 maja 2013

Miód słodka i zdrowa alternatywa na słodki smak.

Miód wytwarzany jest przez pszczoły, występuję w różnej konsystencji od bardzo płynnej aż po stałą, może też w znaczący sposób różnić się barwą od bardzo jasnej słomkowej, aż po ciemną bursztynową. Stanowi on mieszankę cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy. Ma stosunkowo wysoką wartość odżywczą na poziomie około 330 kcal na 100 g produktu, czyli łyżeczka miodu daje nam około 40 kcalIndeks glikemiczny miodu wynosi około 87.

W przeciwieństwie do „białego cukru” w miodzie występują składniki biologicznie aktywne, które sprawiają, że miód jest cennym składnikiem naszej codziennej diety. Miód cechuje się właściwościami detoksykacyjnymi, przeciwzapalnymi, do tego obniża ciśnienie i poprawia krążenie krwi, działa ochronne na wątrobę zwiększając wydzielanie żółci, dodatkowo stymuluję produkcję czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.

Lecznicze właściwości miodu, ale również smakowe, czy zapachowe są ściśle związane z rośliną, z której nektaru został pozyskany. Na rynku możemy się spodka z różnymi odmianami miodu min. rzepakowym, gryczanym, wrzosowym, akacjowym, czy wielokwiatowym. Przed zakupem dobrze jest zaznajomić się z właściwościami danego miodu i wybrać dla siebie najodpowiedniejszy.

!!! Pamiętajcie, że miód w temperaturze powyżej 40oC traci wiele z swoich cennych właściwości, dlatego słodźcie nim przestudzoną herbatę, świetnie smakuje też na kanapkach, czy z płatami owsianymi:).
!!! Miodu nie należy podawać dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na możliwość występowania w nim przetrwalników bakterii Clostridium botulinum.
!!! Przestrzegamy przed modem sztucznym wszystkich tych, których skusi niższa cena. Choć wyglądem i smakiem może dla niektórych nie różnić się zbytnio, pozbawiony jest tego wspaniałego aromatu oraz wszystkich dobrodziejstw, które występują w miodzie naturalnym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets