wtorek, 7 maja 2013

Syrop z agawy

Z konsystencji i koloru przypomina nasz rodzimy płynny miód, ale otrzymywany jest z rdzenia agawy.  Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, stanowi głównie mieszankę fruktozy i glukozy. Wysoka zawartość fruktozy przekłada się na niski poziom indeksu gimnicznego w zależności od źródła 17 do 20. Wartość odżywcza syropu z agawy to około 310 kcal na 100 g produktu, natomiast łyżeczka dostawcza nam około 25 kcal.

Warto również wspomnieć, że składnikiem syropu z agawy jest polisacharyd – inulina, która posiada właściwości prebiotyczne, przez co korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego i min. ogranicza procesy gnilne w jelitach, ponadto obniża poziom cholesterolu, czy zwiększa przyswajalność wapnia przez organizm.


Dzięki delikatnemu smakowi i bardzo dobrej rozpuszczalności w wodzie może być spokojnie stosowana jako zamiennik cukru do herbaty, ale też jako dodatek do deserów. 

Syrop z agawy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, a ostatnio nawet w niektórych supermarketach. Najczęściej jest sprzedawany w niewielkich butelkach do 300 ml.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets