czwartek, 23 maja 2013

Jak gotować warzywa?

Przygotowywanie warzyw to wcale nie taka prosta sprawa, jak by się mogło niektórym wydawać...  Podczas termicznej obróbki warzywa tracą to co dla nas najcenniejsze - witaminy i sole mineralne, dlatego tak ważny jest odpowiedni sposób ich gotowania i dobór optymalnego czasu przygotowania.
Sposobów przyrządzania warzyw jest wiele - możemy je tradycyjnie gotować w wodzie lub zastosować nowoczesną i zdecydowanie bardziej polecaną metodę gotowania na parze. Niektórych skusi również gotowanie warzyw w mikrofalówce, co pozwala na znaczne skrócenie czasu całego procesu.

Gotując warzywa w wodzie tracimy niestety największą ilość składników odżywczych. Uważa się, że podczas tego procesu warzywa  tracą nawet do 40% witamin i składników mineralnych. Niestety woda sprzyja wypłukiwaniu tego, co dla nas najcenniejsze. Jest to jednak najbardziej popularna w polskich kuchniach, metoda przyrządzania warzyw. Dlatego warto pamiętać przy tym, by nie wkładać warzyw do zbyt dużej ilości wody, która sprzyja wypłukiwaniu z nich witamin, w tym przede wszystkim witaminy C. Wyjątkiem jest jedynie szpinak, który gotujemy w większej ilości wrzątku dzięki czemu zachowujemy jego naturalną, zieloną  barwę. I co równie ważne, warzywa wkładamy dopiero do wrzącej wody, dzięki czemu ograniczamy straty witamin (następuje denaturacja białek, w tym enzymów, sprzyjających utracie najcenniejszych składników). A jak możemy skrócić czas gotowania? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy gotować pod przykryciem dzięki czemu ograniczmy straty temperatury i możemy zaoszczędzić trochę czasu. Od tej  reguły jest jednak pewne odstępstwo. Kapustę, brokuły i kalafiora początkowo, przez kilka minut, gotujemy bez przykrycia, dzięki czemu pozbywamy się substancji zawartych w tych  warzywach, które niekorzystnie wpływają na ich zapach po ugotowaniu. Hmmm... jeszcze jedna kwestia... Wiecie czemu  do wody dosypuje się sól? Nie chodzi tylko o walory smakowe :) Sól również przyczynia się do ograniczenia utraty witamin podczas gotowania warzyw. Tradycyjnie uważa się, że na 1 litr wody należy wsypać 1 łyżeczkę soli. I gotujemy tak krótko, jak się da :)

A dlaczego gotowanie na parze jest bardziej korzystne? Przede wszystkim dlatego, że możemy skrócić czas gotowania i dzięki temu, że nasze warzywa nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą nie dochodzi do wypłukiwania najcenniejszych dla nas składników odżywczych.

A poniżej krótka ściągawka, jak długo gotować poszczególne rodzaje warzyw, aby zachować przy tym jak największą ilość witamin i składników mineralnych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets