czwartek, 16 maja 2013

Zasady zdrowego odżywiania

O tym jak ważne jest zdrowe odżywianie słyszał już chyba każdy, ale co to tak naprawdę znaczy? O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Chcemy przytoczyć Wam kilka wskazówek Instytutu Żywności i Żywienia... i  pamiętajcie, że odpowiednia dieta to klucz do zdrowia!1. Należy zachować różnorodność spożywanych produktów spożywczych i kierować się piramidą zdrowego odżywiania. Nie ma produktu, który dostarczałby wszystkich składników pokarmowych i odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. W codziennym jadłospisie należy uwzględniać produkty ze wszystkich grup: zboża, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory, mięso.  Wskazówką jest piramida zdrowego odżywiania, o której pisałyśmy Wam w jednym z wcześniejszych  postów.


2. Każdy dzień rozpoczynajmy pełnowartościowym śniadaniem. To najważniejszy posiłek dnia. Musi być bogaty w niezbędne składniki odżywcze: złożone węglowodany, białka, błonnik, witaminy.3. Bardzo istotna jest regularność spożywania posiłków:
· w ciągu dnia powinniśmy spożywać trzy główne posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) i ewentualnie dwie, trzy przekąski dziennie - tylko niech tą przekąską nie będą słodycze ;) 
· w ciągu dnia pomiędzy posiłkami nie powinno upłynąć więcej niż 5 godzin;
· zalecane przerwy między posiłkami to 3-4 godziny.


4. Codziennie należy sięgać po owoce i warzywa. Są źródłem cennych witamin, zwłaszcza witaminy C oraz β-karotenu. Dostarczają także kwasu foliowego. Zawierają znaczne ilości składników mineralnych takich jak: wapń, potas, magnez, sód. Zawarty w owocach i warzywach błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego. Spełnia on bardzo ważną rolę, m.in. posiada zdolność regulowania pracy przewodu pokarmowego zapobiegając zaparciom, korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu i glukozy we krwi. Większość warzyw i owoców odznacza się wysoką zawartością wody (80-90%), co zapewnia ich niską wartość kaloryczna.


5. W diecie powinno się znaleźć jak najwięcej ryb i roślin strączkowych. Zaleca się spożywanie 2-3 porcji po 150g tygodniowo.
6. Należy zrezygnować z łatwo przyswajalnych węglowodanów pochodzących z ziemniaków, ryżu, białego pieczywa, słodyczy, słodkich napojów itp., na rzecz węglowodanów złożonych (produkty zbożowe) oraz owoców i warzyw. Szczególnie powinno się unikać słodyczy. Cukier nie dostarcza żadnych "wartościowych" składników odżywczych, jest natomiast źródłem "pustych" kalorii. Nadmierne spożycie cukrów prostych może w konsekwencji prowadzić do otyłości a także przyczyniać się do wystąpienia próchnicy zębów.


7. Zalecamy ograniczać spożycie soli. Sód zawarty w soli odgrywa ważną rolę w procesach metabolicznych zachodzących w organizmie. Jego zbyt wysoki poziom w diecie może jednak przyczyniać się do nadciśnienia tętniczego krwi i zatrzymywania wody w organizmie. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Spożycie soli w Polsce jest obecnie trzykrotnie wyższe od zalecanego. Sól w kuchni można zastąpić dostępnymi na rynku solami niskosodowymi albo ziołami. Należy zrezygnować z nadmiernego dosalania potraw, a także ograniczyć spożywanie wędlin, produktów konserwowych, wędzonych ryb, żółtych serów, przekąsek typu snacki, chipsów i orzeszków solonych, zup w proszku.


8. W codziennej diecie należy ograniczać spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych, które mogą być przyczyną chorób układu krążenia, a także nadmiernej wagi ciała. Tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowym - 1g tłuszczu dostarcza 9 kcal, podczas gdy białka czy węglowodanów ponad połowę mniej – 4 kcal. Warto wiedzieć, że tłuszcze spożywane są nie tylko w formie "widocznej" (masło, olej, margaryna, smalec, tłuszcz przy mięsie czy wędlinach), ale również w formie "niewidocznej" zawartej w potrawach i produktach (mięso, sery, wyroby cukiernicze). Tłuszcze zwierzęce należy zastępować roślinnymi. Znacznie zdrowsze jest również gotowanie bez dodatku tłuszczu, np. na parze czy na grillu.9. Konieczne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Absolutne minimum to 2 l dziennie. Najlepiej pić pozbawioną kalorii wodę mineralną (źródlana zawiera znikome ilości składników mineralnych). Picie wody sprzyja naturalnemu oczyszczaniu organizmu i pomaga usuwać niekorzystne substancje przemiany materii. Dodatkowo, oprócz zaspokojenia pragnienia, woda redukuje łaknienie i jest bardzo przydatna w odchudzaniu. Pamiętaj, że gazowane napoje, a także soki owocowe, zawierają dużo cukru.


10. Nie wskazany jest również alkohol. Nie dostarcza on żadnych niezbędnych składników pokarmowych, a ponadto jest bardzo kaloryczny i powoduje wzrost apetytu. U osób starszych, pozytywny skutek może mieć jedynie, sporadycznie wypity, kieliszek czerwonego wina.11. Pod żadnym względem nie należy spożywać produktów, które uległy rozmrożeniu, a następnie zostały ponownie zamrożone, oraz produktów porośniętych pleśnią - pleśnie wytwarzają m.in. związki silnie rakotwórcze i szkodliwe dla zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets