sobota, 11 maja 2013

Aspartam gdzie prawda leży?

Aspartam jest stosowany jako sztuczny środek słodzący, popularnie nazywany słodzikiem. Jest to ester metylowy składający się z fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. Jego powszechne zastosowanie jako słodzika, wynika z faktu, że jest prawie 200 razy słodszy niż cukier. Ponad to cechuje go niska wartość kaloryczna 4 kcal na 1 g aspartamu, choć opisywany jest jako substancja "bezkaloryczna".

Można go spotkać w wielu produktach o obniżonej kaloryczności, bardzo często określanych produktami typu „lekki”, czy „light”. Powszechnie jest używany do produkcji gum do żucia, drażetek, cukierków, napojów bezalkoholowych, multiwitamin w tabletkach musujących, napojów mlecznych, jogurtów, napojów kawowych, czekoladowych i wielu wielu wielu innych produktów. Na artykułach spożywczych oznaczany jest kodem E 951. Aspartam ma całe grona swoich sympatyków, którzy cenią sobie jego niską kaloryczność, ale również rosnące grono przeciwników.

W internecie, prasie, czy różnego typu publikacjach można znaleźć wiele bardzo sprzecznych informacji na temat bezpieczeństwa aspartamu. Określany jest on jako substancja genotoksyczna i kancerogenna, powodująca bóle głowy, migreny, bezsenność, kołatanie serca, wysypki i wiele innych dolegliwości. Mimo zapewnień o jego bezpieczeństwie przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) i dopuszczeniu go do użytku na terenie UE, nie słabną doniesienia na temat jego domniemanej szkodliwości. Natomiast za jedną z przyczyn jego ciągłej obecności na rynku podaję się powszechne wykorzystanie do produkcji napojów przez międzynarodowe koncerny. Aspartam jest substancją zakazaną do stosowania na rynku Japońskim. 

My szczerze polecamy Wam używać naturalnych substancji słodzących, ale decyzja należy do Was.

Hmmm powstał nam mocno spiskowy post:D a jaki jest wasz stosunek do aspartamu?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets