środa, 29 maja 2013

Zastrzyk serotoniny


Serotonina najczęściej znana jest jako hormon szczęścia. Jest to hormon biorący udział w pracy ośrodkowego układu nerwowego oraz układu pokarmowego. Serotonina odpowiada za utrzymanie prawidłowego dobowego rytmu organizmu. Zbyt niski poziom tego hormonu prowadzi do bezsenności.


Każdy pewnie słyszał, że serotonina wpływa na nasze samopoczucie i optymistyczne nastawienie do otaczającego nas świata. Nie bez powodu serotonina określana jest mianem hormonu szczęścia. Badania dowiodły, że osoby, u których odnotowano niskie stężenie tego hormonu, wykazywały skłonność do agresji, lęków, zaburzeń depresyjnych i zachowań obsesyjnych. Przy wysokim poziomie serotoniny we krwi jesteśmy natomiast pobudzeni, pełni energii i wigoru. Do tego dłużej zachowujemy piękną skórę i młodość.

Serotonina to także hormon miłości. Zaobserwowano, że u osób zakochanych odnotowuje się wysoki poziom tego hormonu. Tym faktem tłumaczy się zmienność zachowań obserwowanych u zakochanych – euforia na zmianę z rozpaczą, niedostrzeganie rzeczywistości poza partnerem, kłopoty z koncentracją, snem, apetytem. Serotonina dodatkowo zwiększa popęd płciowy. Im większy poziom serotoniny we krwi, tym libido  bardziej skacze w górę ;)


A jak zwiększyć poziom tego hormonu we krwi? Wskazówki poniżej
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets