wtorek, 14 maja 2013

Cukier waniliowy czy wanilinowy?


Czy popularny produkt, który kupujemy w sklepach, to cukier waniliowy czy wanilinowy? 

Czyli o tym jak łatwo nabierać nasz mózg...


Jak wielu z nas myśli, że kupując popularny biały proszek w małych torebkach, stosowany jako dodatek do ciast, kupujemy cukier waniliowy? No dobrze, a teraz spójrzmy dokładnie na opakowanie tego produktu i przeczytajmy dokładnie jego nazwę... TAK, TAK! To CUKIER WANILINOWY a nie waniliowy :)

A teraz wyjaśnimy Wam na czym polega różnica...


Cukier wanilinowy to nic innego jak zdecydowanie tańszy zamiennik naturalnego cukru waniliowego. Produkt ten otrzymuje się w wyniku zmieszania cukru z waniliną (min. 1%)  lub etylowaniliną (min. 0,33%; max. 0,5%). Są to syntetyczne substancje aromatyzujące uzyskiwane najczęściej z miazgi drzewnej.
Naturalna wanilina jest jednym z aromatów wanilii. Problem jednak w tym, że do tego typu produktów nie stosuje się naturalnych ekstraktów tej substancji lecz jedynie jej syntetyczne odpowiedniki.
Etylowanilina natomiast to syntetyczna substancja, produkowana na szeroką skalę przemysłową, ponieważ charakteryzuje się niemal 3-krotnie silniejszym aromatem w stosunku do waniliny.

A co z cukrem waniliowym? Czy taki produkt istnieje? Oczywiście! Jednak jest to produkt dużo droższy i bardzo ciężko dostępny. Otrzymywany jest on z naturalnych lasek waniliowych zmieszanych z cukrem buraczanym. 

Jest jednak pewna zdrowa alternatywa... możecie zrobić sobie własny cukier waniliowy zamiast stosować cukier wanilinowy! Już jutro zdradzimy Wam jak w prosty sposób przygotować swój własny cukier waniliowy. Wanilinie mówimy głośne i zdecydowane PA PA! ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets