środa, 1 maja 2013

Majówkowe zdrowe grillowanie


Też nie wyobrażacie sobie majówki bez grilla?  Może pogoda nie do końca sprzyja, ale jesteśmy przekonane, że wielu z Was mimo wszystko wyciągnie grille, by przygotować na nich przepyszne potrawy,  na które czekaliśmy całą zimę. Tradycja, to tradycja ;) 

Ale jak przy tym nie zapominać o zdrowym odżywianiu? Często mówi się, że jedzenie z grilla nie jest najzdrowsze, głównie ze względu na powstające w produktach grillowanych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), nadtlenki oraz wolne rodniki, którym przypisuje się działanie kancerogenne (rakotwórcze).Produkty grillowane - jeść, czy nie jeść?

Oczywiście, że jeść! Przecież nie możemy popadać w przesadę. Grillowanie może być również bardzo dobrym sposobem na przygotowanie zdrowych posiłków. Główną zaletą tego sposobu przyrządzania potraw jest brak konieczności stosowania tłuszczów, a to bardzo ważne z punktu widzenia naszego zdrowia i pozwala na obniżenie wartości kalorycznej spożywanych pokarmów. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim sposobie przygotowywania potraw na grilla. Mamy dla Was kilka wskazówek.

Liczy się odpowiednie przygotowanie…

Zaczynamy od przygotowania rusztu. Nie wrzucajmy do naszego  grilla wszystkiego co popadnie! Najlepszy jest węgiel drzewny (brykiet), ewentualnie drzewo pochodzące z drzew liściastych. Dlaczego nie iglastych? Ponieważ zarówno samo drzewo, jak i szyszki czy igły, zawierają duże ilości żywicy, której spalanie powoduje uwalnianie się toksycznych substancji, które z łatwością będą przenikać do naszych potraw.

No dobrze, a jak rozpalić nasz węgiel? Najlepiej byłoby nie stosować podpałek, ale oczywiście byłoby to bardzo trudne. Stosujmy podpałki tylko na początku, zanim ułożymy nasze potrawy na ruszcie. Pozwólmy, aby nasza podpałka, na początku całkowicie się „wypaliła”. Gdy węgiel pokryje się szarym nalotem dopiero kładźmy nasze pyszności na ruszt.

Popularnym, wśród nas, sposobem rozpalania grilla jest wspomaganie się różnymi kartonami, gazetami itp., które mają zwiększyć płomień. Nie jest to jednak najlepszy sposób. Farby i lakiery, którymi są one pokryte, pod wpływem temperatury również powodują uwalnianie się toksycznych substancji.

Węgiel rozżarzony więc pora kłaść coś na ruszt :) O czym pamiętać?

Po pierwsze, mięso przeznaczone na grilla dobrze jest dzień wcześniej odpowiednio zamarynować. Nie chodzi tu jedynie o walory smakowe. Mięso zamarynowane jest bardziej kruche i wymaga krótszego czasu grillowania, a dzięki zastosowaniu krótszego czasu na ruszcie, mniejsza ilość niezdrowych substancji z dymu przenika do tkanki mięsnej.

Pamiętajmy też, że nie każde mięso nadaje się do grillowania. Na ruszt nie należy kłaść mięs peklowanych i konserwowanych saletrą, ponieważ, pod wpływem wysokiej temperatury, zostaje ona przekształcona w kancerogenne związki azotowe.

Wybierajmy raczej mięsa chude, o jak najmniejszej zawartości tłuszczu. Szczególnie polecamy mięso drobiowe oraz ryby.

Zalecamy również stosowanie aluminiowych tacek, aby nie kłaść naszych potraw bezpośrednio na ruszcie. Oprócz wygody, dzięki ich zastosowaniu, zmniejsza się ilość tłuszczu wytapiającego się z mięsa, który kapiąc na rozżarzony węgiel powoduje uwalnianie się toksycznych substancji (benzo(a)piren).

Mamy też nie najlepszą wiadomość dla wielbicieli węgielków (dobrze podpieczonych potraw). Im dłużej przetrzymujemy nasze potrawy na ruszcie, tym więcej tracimy substancji odżywczej, a do tego nasze produkty stają się ciężkostrawne. Dobrze jest też, aby nasze potrawy były przygotowywane w cienkich plastrach, dzięki czemu znacznie skrócimy ich czas przebywania na ruszcie.


Może znacie jakieś wyjątkowe przepisy, na pyszne i zdrowe grillowane potrawy, którymi chcielibyście się z nami podzielić?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets