środa, 8 maja 2013

Ksylitol, czyli po prostu cukier brzozowy


Ksylitol wyglądem i barwą przypomina klasyczny „biały cukier”, ale na tym podobieństwa się kończą. Otrzymywany jest poprzez ekstrakcję z kory brzozy. Wartość odżywcza ksylitolu jest najniższa z dotychczas przedstawionych „słodkich alternatyw” i wynosi około 240 kcal na 100 g produktu, natomiast łyżeczka ksylitolu dostarcza nam około 17 kcal. Ponadto cukier brzozowy charakteryzuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym na poziomie około 8.


Dodatkowo w przeciwieństwie do klasycznego cukru ksylitol zapobiega próchnicy, tak tak zapobiega:), a w przypadku niewielkich ubytków, czy stanów zapalnych dziąseł płukanie jamy ustnej wodą z ksylitolem może je zlikwidować. Zwiększa przyswajanie wapnia i magnezu przez co pozytywnie wpływa na stan naszych kości. Ogranicza rozwój drożdży, pleśni i bakterii w przewodzie pokarmowym, w tym bakterii powodującej rozwój wrzodów żołądka.

!!! Ksylitol należy wprowadzać stopniowo do diety, ponieważ organizm musi zacząć produkować enzym niezbędny do trawienia ksylitolu, w przeciwnym razie jego spożycie może zakończyć się biegunka.

!!! Nie zaleca się spożywania większej ilości niż 15 g na dobę. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets