wtorek, 18 czerwca 2013

Arbuz - orzeźwienie na upały


Arbuz to owoc składający się w 92% z wody - idealnie sprawdzi się jako orzeźwiająca przekąska w upalne dni.

Arbuzy mogą być okrągłe albo podłużne. Kolor ich skórki przyjmuje barwę od jasnozielonej do ciemnozielonej przeplatanej jaśniejszymi paskami. Pewnie każdemu arbuzy kojarzą się głównie z jasnoczerwonym miąższem, ale spotykane są równiej inne, mniej popularne odmiany z ciemnobrązowym, pomarańczowym, żółtym, różowym a nawet białym miąższem.Arbuzy dostarczają bardzo mało kalorii (34 kcal/100g) i w około 92% składają się z wody, resztę stanowią węglowodany i błonnik pokarmowy. Do tego arbuzy zawierają sporą ilość przeciwutleniaczy oraz witamin - A, C, kwas foliowy i w mniejszym stopniu witamin z gr.B (B1, B2, B3 i B6). Dzięki dużej zawartości wody arbuzy doskonale gaszą pragnienie i są niezwykle orzeźwiające.Arbuz to również bogate źródło likopenu, któremu przypisuje się działanie antykancerogenne, oraz cytruliny podnoszącej odporność.

Warstwa wosku i błyszcząca skórka sprawiają, że promienie słoneczne odbijają się od jej powierzchni dzięki czemu miąższ arbuza zachowuje niższą temperaturę od otoczeni, co potęguje odczucie orzeźwienia.

Arbuzy, ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne poleca się również podawać chorym w stanach podgorączkowych. Ich działanie moczopędne sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu.

Kupując arbuzy, należy sprawdzić, czy owoc jest wystarczająco dojrzały. W tym celu najlepiej popukać w jego skórę - gdy wydaje głuchy dźwięk oznacza to, że jest idealny do spożycia. Arbuzy raczej nie nadają się do długiego przechowywania - zwłaszcza jeśli nie kupujemy ich w całości. Pokrojonych kawałków w lodówce nie powinniśmy przechowywać dłużej niż 3 dni - najlepiej owińmy je w folie, aby lepiej zachowały swoją świeżość.

A jak najlepiej poradzić sobie z krojeniem arbuza? Prosta instrukcja poniżej :)Na koniec jeszcze rada dla wszystkich Pań. Arbuzy oprócz oprócz w kuchni doskonale sprawdzą się również w domowym SPA. Sok z arbuza działa bowiem tonizująco na skórę, a zawarte w nim składniki (enzymy) powodują działanie ściągające dzięki czemu jest to doskonały, naturalny środek przeciwzmarszczkowy i oczyszczający. Stosuje się go zarówno w postaci okładów, jak i wcierając w skórę. Doskonale sprawdzi się równie przy leczeniu stanów zapalnych skóry oraz zajadów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets