poniedziałek, 10 czerwca 2013

Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam Ci sera na pierogi… czyli co warto wiedzieć o serze. CZĘŚĆ 3



Ser to popularny składnik prawie każdej kanapki. Tylko czy są one dla nas zdrowe? Zdrowszy jest ser biały czy żółty? Czyli wszystko na temat sera w naszej diecie...


Sery w naszej diecie dostarczają tych samych składników odżywczych co mleko, z tym że w wyniku procesów produkcyjnych wzrasta ich koncentracja. Sery są doskonałym źródłem białka, aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin (A, D, E, K oraz wit. z gr.B), a także minerałów (wapń, fosfor, sód, potas).

Co ciekawe, niedawno przeprowadzane badania, wykazały dodatkowo, że jedzenie serów doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Okazało się bowiem, że sery zawierają wysoki poziom tyrozyny - aminokwasu oddziałującego na nasz nastrój, odporność oraz odczucie zmęczenia. Niski poziom tyrozyny w organizmie człowieka wpływa na zmniejszenie ilości dopaminy, która odgrywa bardzo ważną rolę w stabilizacji i regulacji nastroju.

Ser żółty czy biały?
Czy wiesz, że ser żółty to najlepsze, w grupie nabiału (tabela poniżej), źródło wapnia? Już 4 plasterki sera żółtego pokrywają dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten składnik pokarmowy. Wielu ludzi mylnie sądzi, że najlepszym źródłem wapnia jest mleko.


Źródło
Zwartość wapnia (Ca)
Mleko
300 mg/100 g produktu
Jogurt naturalny
450 mg/100 g produktu
Ser twarogowy
48 mg/100 g produktu
Ser żółty
800-1200 mg/100 g produktu


Co równie ważne sery żółte są również bardzo dobrym źródłem fosforu oraz nie powodują alergii (posiadają bardzo małą ilość składników mogących przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznych).
Sery żółte są jednak produktem wysoko kalorycznym (100 g produktu to od 300-380 kcal, parmezan to nawet 450 kcal/100 g produktu) oraz dodatkowo podnoszą stężenie cholesterolu we krwi.


Ser biały natomiast polecany jest szczególnie osobom na diecie, ze względu na jego niższą wartość kaloryczną (90 kcal/100g), doskonale zaspokaja głód i dodatkowo dostarcza aminokwasów regulujących pracę ośrodka głodu i sytości. Niestety jednak sery twarogowe charakteryzują się zdecydowanie niższą zawartością, cennego dla naszych kości, wapnia. Dodatkowo jest to produkt wysokobiałkowy, co powoduje zakwaszenie organizmu przyczyniając się w ten sposób do wypłukiwania wapnia z organizmu.




Got Cheese?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets