poniedziałek, 17 czerwca 2013

Zwolnij! Czyli coś o SLOW FOOD...SLOW FOOD to przede wszystkim sprzeciw wobec byle jakiego jedzenia. Oprócz smaku istotne jest także miejsce pochodzenia oraz sposób produkcji. Dla zwolenników ruchu równie ważny jest także wpływ produktów spożywczych na zdrowie i naturalne środowisko.


Ale zacznijmy od początku – co to właściwie jest slow food?


Otóż slow food to organizacja sprzeciwiająca się byle jakiemu jedzeniu. Główne założenia to „obrona prawa do smaku”, poprawa jakości żywienia oraz zagwarantowanie „smacznego, czystego i uczciwego jedzenia”. Organizacja zrzesza ludzi, które chronią i wspierają tradycyjną kuchnię z różnych regionów świata. Wsparcie regionalnych producentów pozwala zachować tradycyjne metody produkcji i zachowanie różnorodności biologicznej. Bardzo istotna jest również ochrona środowiska naturalnego. W działalność angażują się nie tylko osoby prywatne, ale również naukowcy, dziennikarze i politycy.To teraz trochę historii…


Ruch społeczny o nazwie slow food powstał w 1986 r. we Włoszech. Początkowo była to mała regionalna grupa o niewielkim zasięgu. A dzisiaj? Po 27 latach organizacja zrzesza ponad 100 tys. członków z całego świata. Polski oddział funkcjonuje od 2002 roku.
Produktu slowfoodowe – czyli właściwie jakie?
Produkty, określane mianem slow food, to produkty nie tylko smaczne, ale również zdrowe i produkowane w ekologiczny sposób. Żywność slow food to produkty nisko przetworzone, charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą i pozytywnie wpływające na zdrowie.


Dobre, czyste i uczciwe – to kluczowe hasło organizacji.
DOBRE – świeża i smaczna żywność, przyjemna dla zmysłów i będąca częścią regionalnej kultury;
CZYSTE – produkcja i konsumpcja żywności, która nie szkodzi naturalnemu środowisku, dobrostanowi zwierząt i naszemu zdrowiu;
UCZCIWE – ceny przyjazne dla konsumentów przy jednoczesnej dbałości o godziwe wynagrodzenie dla osób pracujących przy produkcji żywności.


Ruch slow food jest również formą sprzeciwu przeciwko współczesnemu życiu, w którym ciężko jest nam znaleźć czas na spokojny posiłek. Jedzenie bez pośpiechu sprzyja poprawie jakości odżywiania się i umożliwia delektowanie się smakiem i zapachem spożywanych potraw.Jak rozpoznać żywność slow food?

  • W przetwórstwie żywności slowfoodowej nie dopuszcza się smażenia, oddziaływania wysokim ciśnieniem
  • Zakazany jest dodatek sztucznych substancji dodatkowych jak różnego rodzaju konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku czy aromaty.
  • Podczas procesów produkcyjnych stosuje się wyłącznie surowce pochodzenia naturalnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets