piątek, 31 maja 2013

Dobroczynne barwniki


Antocyjany to grupa naturalnych barwników roślinnych o kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym. 
Znajdziemy je przede wszystkim w kwiatach i owocach roślin wyższych, ale także w liściach, łodygach i korzeniach. Dużą zawartością antocyjanów odznaczają się między innymi maliny, czarne porzeczki, czarny bez, jeżyny, aronia, czerwona kapusta, winogrona oraz bakłażany.

środa, 29 maja 2013

Zastrzyk serotoniny


Serotonina najczęściej znana jest jako hormon szczęścia. Jest to hormon biorący udział w pracy ośrodkowego układu nerwowego oraz układu pokarmowego. Serotonina odpowiada za utrzymanie prawidłowego dobowego rytmu organizmu. Zbyt niski poziom tego hormonu prowadzi do bezsenności.

poniedziałek, 27 maja 2013

Czym grozi spożywanie przeterminowanych produktów?


Czy zwróciliście uwagę, że na opakowaniach produktów żywnościowych znajdują się dwa rodzaje informacji o terminie przydatności do spożycia lub dacie minimalnej trwałości? Chodzi oczywiście o „należy spożyć do" i „najlepiej spożyć przed". 
Z pozoru podobne nazwy mają odmienne znaczenie i warto zwracać na nie uwagę.

piątek, 24 maja 2013

Klasa warzyw…


Zwróćcie uwagę kupując warzywa, pochodzące z zagranicznych plantacji, na ich klasę. Taka informacja, zgodnie z wymogami prawa, musi znaleźć się na etykiecie zamieszczonej na skrzynkach zbiorczych, zaraz obok nazwy producenta, nazwy produktu oraz kraju pochodzenia. Im wyższa klasa warzyw tym lepiej. Klasa ekstra to klasa "naj" pod każdym względem – zarówno jakości jak i ceny. Klasa pierwsza to klasa mniej dorodna ale równie dobra jak klasa ekstra. Najgorszym wyborem będzie klasa druga.


czwartek, 23 maja 2013

Jak gotować warzywa?

Przygotowywanie warzyw to wcale nie taka prosta sprawa, jak by się mogło niektórym wydawać...  Podczas termicznej obróbki warzywa tracą to co dla nas najcenniejsze - witaminy i sole mineralne, dlatego tak ważny jest odpowiedni sposób ich gotowania i dobór optymalnego czasu przygotowania.

środa, 22 maja 2013

Sprawdź swoje BMI

BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, obliczany dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Wskaźnik BMI służy obliczeniu prawidłowej masy ciała i ocenie ryzyka wystąpienia dietozależnych chorób tj. miażdżycy, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca czy nawet niektórych nowotworów. Wraz ze wzrostem wskaźnika BMI zwiększa się ryzyko zachorowalności na rozmaite schorzenia. Wskaźnik BMI skorelowany jest z ilością tkanki tłuszczowej. Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni przy tej samej wartości BMI.

Czy warzywa surowe zawsze są zdrowsze?

Niekoniecznie... Faktem jest, ze warzywa podczas obróbki termicznej tracą wiele cennych witamin i składników mineralnych. Warto jednak wiedzieć, że niektóre warzywa strączkowe, jak np. ziarna fasoli należy koniecznie odpowiednio ugotować, bowiem zawierają naturalne toksyny powodujące rozwolnienie i mdłości. Dopiero gotowanie fasoli przez 20 minut unieszkodliwia toksyny umożliwiając bezpieczne spożycie tego warzywa.
Co równie ważne obróbka termiczna poprawia cechy organoleptyczne np. pozbawia goryczy brokuły, a gotowanie marchwi lub pomidorów zwiększa przyswajalność karotenoidów i likopenu o właściwościach przeciwutleniających.

wtorek, 21 maja 2013

Nowalijki – idziemy na zakupy



Jak już wiecie nowalijki wcale nie są takie zdrowe jak mogłoby się to nam wydawać, jednak wcale nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z kupowania młodych wiosennych warzyw. Poniżej przygotowałyśmy dla was kilka niezbędnych porad, na co warto zwrócić uwagę…

poniedziałek, 20 maja 2013

NOWALIJKI – samo zdrowie?



Po zimie wszyscy nie możemy się już doczekać świeżych warzyw, z których przygotujemy przepyszne sałatki we wiosennych kolorach. Ale czy nowalijki rzeczywiście dostarczą nam tylko porcji witamin, której w tym okresie tak bardzo potrzebuje nasz organizm? Czy są dla nas zdrowe?

piątek, 17 maja 2013

Jedz dużo warzyw i owoców

Staraj się jeść jak najwięcej warzyw i owoców, są one bardzo małokaloryczne, mają wiele cennych dla Twojego zdrowia witamin i minerałów, a także błonnik pokarmowy, który pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego – reguluje procesy trawienne oraz łącząc się tłuszczami ogranicza ich absorpcję.

A już w następnym tygodniu powiemy Wam troszkę na temat nowalijek, czyli pierwszych wiosennych warzyw.

czwartek, 16 maja 2013

Zasady zdrowego odżywiania

O tym jak ważne jest zdrowe odżywianie słyszał już chyba każdy, ale co to tak naprawdę znaczy? O czym należy pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę? Chcemy przytoczyć Wam kilka wskazówek Instytutu Żywności i Żywienia... i  pamiętajcie, że odpowiednia dieta to klucz do zdrowia!

środa, 15 maja 2013

Domowy cukier waniliowy!


Jeśli tez nie wyobrażasz sobie ciasta lub deseru  bez aromatu wanilii, a jednocześnie nie chcesz stosować sztucznych dodatków i substytutów wanilii, mamy na to sposób.

Dzisiaj przygotujemy swój własny cukier waniliowy!


wtorek, 14 maja 2013

Cukier waniliowy czy wanilinowy?


Czy popularny produkt, który kupujemy w sklepach, to cukier waniliowy czy wanilinowy? 

Czyli o tym jak łatwo nabierać nasz mózg...


Jak wielu z nas myśli, że kupując popularny biały proszek w małych torebkach, stosowany jako dodatek do ciast, kupujemy cukier waniliowy? No dobrze, a teraz spójrzmy dokładnie na opakowanie tego produktu i przeczytajmy dokładnie jego nazwę... TAK, TAK! To CUKIER WANILINOWY a nie waniliowy :)

A teraz wyjaśnimy Wam na czym polega różnica...

poniedziałek, 13 maja 2013

Ile cukru ukryte jest w naszym jedzeniu?

Zastanawialiście się kiedyś ile cukru, tak naprawdę, ukryte jest w pokarmach, które spożywamy na co dzień?


Mamy dla Was kilka przykładów, które powinny dać nam wszystkim do myślenia, zwłaszcza mając na uwadze nasz poprzedni post, w którym podałyśmy Wam zalecane maksymalne ilości spożywanego cukru, których nie powinniśmy przekraczać.


Zalecenia dotyczące spożycia cukru

To, że cukier jest niezdrowy wie chyba już każdy... Ale czy to znaczy, że powinniśmy całkowicie wyeliminować go z naszej diety? Tak byłoby pewnie najlepsze rozwiązanie, ale nie wiemy czy praktyce jest to możliwe do realizacji... Ile zatem cukru maksymalnie możemy spożywać w ciągu dnia?

sobota, 11 maja 2013

Aspartam gdzie prawda leży?

Aspartam jest stosowany jako sztuczny środek słodzący, popularnie nazywany słodzikiem. Jest to ester metylowy składający się z fenyloalaniny i kwasu asparaginowego. Jego powszechne zastosowanie jako słodzika, wynika z faktu, że jest prawie 200 razy słodszy niż cukier. Ponad to cechuje go niska wartość kaloryczna 4 kcal na 1 g aspartamu, choć opisywany jest jako substancja "bezkaloryczna".

piątek, 10 maja 2013

Kanadyjski syrop klonowy


Z syropem klonowym kojarzą nam się dwie rzeczy kanadyjska flaga i pancakes :D. Pozyskiwany jest on poprzez zagęszczenie soku z pnia klonu. Syrop klonowy przypomina płynny miód, może przyjmować kolory od jasnego złota po ciemny bursztyn, co wiąże się z czasem zbioru i wysokością zastosowanej temperatury w czasie odparowania. Z jednego drzewa w ciągu roku można uzyskać od 1 do 2 litrów syropu, a na 1 litr syropu potrzeba odparować aż 40 litrów soku z klonu.

czwartek, 9 maja 2013

Czy cukier uzależnia?



Też słyszałeś, że cukier uzależnia?

Otóż...

Co jest z tą stewią?



W Polsce o stewii jest głośno już od kilku lat, natomiast od wieków znana w Paragwaju, czy Brazylii. W Azji stewia wykorzystywana jest jako naturalny słodzik od przeszło 30 lat, gdzie można ją spotkać jako substancja słodząca w napojach light największych światowych producentów. Niektórym osobom może nie smakować lekko ziołowy posmak stewii.

środa, 8 maja 2013

Ksylitol, czyli po prostu cukier brzozowy


Ksylitol wyglądem i barwą przypomina klasyczny „biały cukier”, ale na tym podobieństwa się kończą. Otrzymywany jest poprzez ekstrakcję z kory brzozy. Wartość odżywcza ksylitolu jest najniższa z dotychczas przedstawionych „słodkich alternatyw” i wynosi około 240 kcal na 100 g produktu, natomiast łyżeczka ksylitolu dostarcza nam około 17 kcal. Ponadto cukier brzozowy charakteryzuje się bardzo niskim indeksem glikemicznym na poziomie około 8.

wtorek, 7 maja 2013

Syrop z agawy

Z konsystencji i koloru przypomina nasz rodzimy płynny miód, ale otrzymywany jest z rdzenia agawy.  Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, stanowi głównie mieszankę fruktozy i glukozy. Wysoka zawartość fruktozy przekłada się na niski poziom indeksu gimnicznego w zależności od źródła 17 do 20. Wartość odżywcza syropu z agawy to około 310 kcal na 100 g produktu, natomiast łyżeczka dostawcza nam około 25 kcal.

Warto również wspomnieć, że składnikiem syropu z agawy jest polisacharyd – inulina, która posiada właściwości prebiotyczne, przez co korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego i min. ogranicza procesy gnilne w jelitach, ponadto obniża poziom cholesterolu, czy zwiększa przyswajalność wapnia przez organizm.


poniedziałek, 6 maja 2013

Miód słodka i zdrowa alternatywa na słodki smak.

Miód wytwarzany jest przez pszczoły, występuję w różnej konsystencji od bardzo płynnej aż po stałą, może też w znaczący sposób różnić się barwą od bardzo jasnej słomkowej, aż po ciemną bursztynową. Stanowi on mieszankę cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy. Ma stosunkowo wysoką wartość odżywczą na poziomie około 330 kcal na 100 g produktu, czyli łyżeczka miodu daje nam około 40 kcalIndeks glikemiczny miodu wynosi około 87.

piątek, 3 maja 2013

Grillowane ziemniaki? STOP!

Nie grillujemy ziemniaków!
Dlaczego? 
Dla wszystkich zwolenników grillowanych ziemniaków mamy nie najlepszą wiadomość. Okazuje się bowiem, na co wskazują jednoznacznie badania przeprowadzone przez holenderskich naukowców, podczas grillowania ziemniaków wydziela się toksyczna substancja. Akryloamid, bo o nim mowa, ma działanie kancerogenne (rakotwórcze)! Naukowcy wykazali, że wraz ze wzrostem spożycia tej substancji z pożywieniem, dwukrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworów, w tym gównie raka macicy i jajników.

czwartek, 2 maja 2013

Grillowanie a rakotwórcze dioksyny


Czy wiesz, że grillowanie czterech dużych steków, czterech nóżek z indyka i ośmiu kiełbasek w ciągu 2 godzin powoduje wydzielenie się tylu samo rakotwórczych dioksyn co w przypadku wypalenia (o zgrozo) 200 papierosów!
To wyniki badań przeprowadzonych przez Francuskich naukowców.
Oczywiście nie znaczy to, że musimy całkowicie zrezygnować z grillowania. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, o których wspominamy wam w poprzednim artykule.


środa, 1 maja 2013

Majówkowe zdrowe grillowanie


Też nie wyobrażacie sobie majówki bez grilla?  Może pogoda nie do końca sprzyja, ale jesteśmy przekonane, że wielu z Was mimo wszystko wyciągnie grille, by przygotować na nich przepyszne potrawy,  na które czekaliśmy całą zimę. Tradycja, to tradycja ;) 

Ale jak przy tym nie zapominać o zdrowym odżywianiu? Często mówi się, że jedzenie z grilla nie jest najzdrowsze, głównie ze względu na powstające w produktach grillowanych wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), nadtlenki oraz wolne rodniki, którym przypisuje się działanie kancerogenne (rakotwórcze).

Blogger Gadgets