wtorek, 30 kwietnia 2013

Cukier niejedno ma imię…


Wspominałyśmy, że cukier zawarty jest w wielu, naprawdę wielu produktach. Ze względu na nasze zdrowie ( i nienaganną figurę:p) polecamy czytać etykiety i wybierać produkty z jak najmniejszą ilością cukrów prostych. Cukier zawarty w produktach nie zawsze kryje się na etykiecie pod nazwą „cukier”, może być wprowadzany do produktu pod postacią: 
·         sacharozy
·        laktozy (naturalnie występuje w mleku)
·         fruktozy (naturalnie występuje w owocach)
·         glukozy 
·         izoglukozy
·         sorbitolu
·         mannitolu
·         dekstrozy
·         maltozy
·         melasy
·         syropu kukurydzianego*
·         syropu glukozowego*
·         syropu glukozowo-fruktozowego*
·         syropu cukrowego*
·         syropu inwertowanego*

*W szczególności przestrzegamy przed cukrami przetworzonymi!!!

Spotkaliście się z innymi sposobami na wprowadzanie cukru do produktów?

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

A Ty co wiesz na temat zdrowego odżywiania?

Dzisiaj chcemy polecić Wam najnowszy odcinek popularnego programu Matura To Bzdura, którego tematem przewodnim jest tematyka zdrowego odżywiania. Odcinek MTB utwierdził nas w przekonaniu o sensie istnienia tego bloga - dziękujemy ekipie MTB ;) Dzięki takim inicjatywom, wspólnymi siłami, możemy zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat istoty zdrowego odżywiania.


niedziela, 28 kwietnia 2013

Jak my kochamy cukier:)


Kiedyś w domu do słodzenia herbaty używało się po prostu cukru, dziś sprawa nie jest już taka prosta. Mamy wiele alternatyw na posłodzenie naszej porannej herbaty, czy kawy. Dziś kilka słów o klasycznym, białym cukrze.  Chyba już wszyscy wiedzą, że jest niezdrowy, że to puste kalorie, a mimo to jego spożycie wciąż wzrasta :(. Poniekąd może to wynikać z faktu, że bardzo często sięgając po produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się zdrowe w rzeczywistości mogą one okazać się „BOMBĄ CUKROWĄ” np. płatki do mleka, owocowe jogurty, napoje owocowe, dżemy, owsianki błyskawiczne, musli, ciastka, czy batony zbożowe, bardzo często są źródłem ogromnych ilości cukrów prostych.


sobota, 27 kwietnia 2013

PIRAMIDA ZDROWEGO ODŻYWIANIA


Piramida Zdrowego Żywienia stanowi graficzne przedstawienie grup produktów spożywczych przypisanych dziennej racji pokarmowej. Zaleca się, aby w codziennej racji pokarmowej uwzględniać co najmniej 1 produkt z każdej grupy. 

czwartek, 25 kwietnia 2013

Popularne płatki kukurydziane pod lupą

Płatki śniadaniowe FIT czy musli – czyli o tym, jakie płatki śniadaniowe wybrać!


Idziesz na zakupy chcąc kupić płatki śniadaniowe i stojąc przed półką sklepową, uginającą się pod ilością różnorodnych produktów, nie wiesz co wybrać? Do tego jeszcze dochodzą różne slogany reklamowe, zamieszczane przez producentów na opakowaniu, które mają na celu skusić konsumenta do wyboru określonego produktu. Na co zwrócić uwagę, wybierając płatki śniadaniowe, które  z nich wybrać? 

środa, 24 kwietnia 2013

Jakie płatki śniadaniowe wybrać?


Przede wszystkim takie, które nie mają dodatku cukru! Słodkie czekoladowe kuleczki, czy poduszeczki z nadzieniem zdecydowanie odradzamy!

A co będzie lepsze płatki owsiane czy kukurydziane?

To zależy... Płatki kukurydziane to bogate źródło węglowodanów złożonych, witaminy C i witamin z grupy B. Dietetycy jednak uważają, że nie są one korzystne dla naszego organizmu ze względu na wysoką zawartość sodu i stosunkowo niewielką (w porównaniu do np. płatków owianych) ilość wapnia, fosforu, magnezu czy żelaza.

Płatki śniadaniowe, czyli ulubione śniadanie Polaków


W każdym sklepie znajdziemy szeroki wybór różnorodnych rodzajów płatków śniadaniowych, ale czy wszystkie są takie zdrowe jak nam się wydaje? Czy czekoladowe kuleczki, którymi tak chętnie zajadają się nasze dzieci, są dla nich rzeczywiście takie dobre?


poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Pij mleko... będziesz miękki - wykład prof. Waltera Veitha

W nawiązaniu do naszych poprzednich postów dotyczących mleka, długo zastanawiałyśmy się nad jego zdrowotnością... od wielu lat zdania na ten temat wśród lekarzy i specjalistów ds. żywienia człowieka są podzielone...

Zimne mleko - świeże mleko w naszych sklepach


Jakiś czas temu, w naszych sklepach pojawiło się zupełnie nowe mleko – „Zimne mleko”, w charakterystycznych, szklanych butelkach. Dlaczego jest ono takie wyjątkowe?


Lifestyle

Codziennie dbaj o to co jesz!





niedziela, 21 kwietnia 2013

Tea time - Bawarka




Bawarka to nic innego jak herbata z mlekiem. Od lat krążą na jej temat różne opinie, ale jak jest naprawdę – jest zdrowa czy wcale niekoniecznie?


Jak zmotywować się do ćwiczeń? Część I

Podobno każdy sposób mobilizacji do ćwiczeń jest dobry... Poniżej pomysł jednego z producentów wody mineralnej. Czekamy na podobne akcje w Polsce! :)

Mleko UHT - za i przeciw

Na początek zalety mleka po procesie UHT:
  • dłuższa trwałość - mleko w kartonie można przechowywać nawet 6 miesięcy, w warunkach pokojowych (po otwarciu należy je spożyć w ciągu 48 godzin);
  • gwarancja zniszczenia wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych i ich przetrwalników obecnych w świeżym mleku;
  • wysoka temperatura procesu powoduje denaturację (ścinanie się) białek serwatkowych, dzięki czemu mleko zyskuje śnieżnobiały kolor, atrakcyjny z punktu widzenia konsumentów, a same białka w takiej formie są łatwiej trawione w naszym organizmie;
  •  Zawartość wielu cennych laktozy, wapnia, witamin A i D podczas procesu pozostaje na stałym poziomie.




A jakie argumenty przemawiają przeciwko mleku UHT? Oto kilka z nich:
  • mleko UHT pozbawione jest wielu pożytecznych dla naszego organizmu szczepów bakterii naturalnie występujących w świeżym mleku;
  • zniszczeniu ulegają termolabilne witaminy (kwas foliowy, witaminy z grupy B - B1, B12, witamina C)


Doskonałe mleko





Znacie taki znaczek z opakowań mleka pasteryzowanego, które kupujecie? Jeśli tak, to znaczy, że kupujecie naprawdę wartościowe mleko.

Znaczek "Doskonałe mleko" to certyfikat przyznawany przez firmę Elopak Polska - producenta opakowań, tym mleczarniom, które produkują odżywcze, smaczne i świeże mleko.


wtorek, 16 kwietnia 2013

Zaczynamy! :)

Witajcie!

Dziś zaczynamy działalność naszego bloga! Od tej chwili będziemy dla Was publikować rozmaite informacje związane z żywnością, odżywianiem i zdrowym trybem życia. 


Liczymy na Wasze wsparcie i czynny udział w tworzeniu naszego bloga - piszcie do Nas o czym chcielibyście przeczytać, co Wam się podoba a co nie - generalnie wszystkie komentarze mile widziane! Jesteśmy tu dla Was :)




No to do dzieła... 



śledźcie nas na bieżąco! :)


Koniec z zafałszowaną żywnością!




Czy wiecie, że w Polsce, mimo rygorystycznych przepisów i sankcji przewidzianych za wprowadzanie na rynek zafałszowanej żywności nie ma ani jednej grupy produktów, w której nie obserwowałoby tego procederu! Ściganiem i karaniem nieuczciwych producentów w naszym kraju zajmuje się IJHARS – Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 



poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Recepta na dobry poranek!



Dzwoni budzik i masz wrażenie, że siła przyciągania łóżka jest silniejsza od twoich chęci do wstania? 


Czujesz się niewyspana i całkowicie pozbawiona energii? Oto kilka prostych i szybkich czynności, które pomogą ci poczuć się świeżo o poranku i nabrać sił na cały długi dzień.


Napój UHT = wyrób mlekopodobny




Jakiś czas temu na rynku mleka pojawił się produkt, który wzbudził sporo kontrowersji. Początkowo był  on sprzedawany pod nazwą „Łąkowe”. Na opakowaniu na tle łąki widniała szklanka, do której był wlewany biały płyn. Na kartonie nad napisem „Łąkowe” znajdował się napis „UHT”, a pod nim napis „zawartość tłuszczu 3,2%”. Produkt ten sprzedawany był w kartonikach o pojemności 1 litra o kształcie „klasycznego” kartonu na mleko. Natomiast na kartonie nie widniał napis „mleko”, ponieważ jest to wyrób mlekopodobny. Tak tak wyrób mlekopodobny, wyroby czekoladopodobne już nikogo nie dziwią, ale ten produkt, gdy się pojawił był dla nas sporym zaskoczeniem.


Zdrowe mleko acidofilne


Mleko acidofilne to specjalna, fermentowana odmiana mleka. Mleko to otrzymywane jest z mleka pasteryzowanego poprzez dodanie do niego specjalnego, probiotycznego szczepu bakterii - Lactobacillus acisophilus. Dlaczego takie mleko jest zdrowe? Otóż właściwości żywieniowe tego produktu wynikają ze zdolności zasiedlania przewodu pokarmowego przez bakterie mlekowe. Naukowcy wykazali terapeutyczne i prozdrowotne właściwości tego szczepu probiotycznego. Wykazano, że mleko acidofilne wspomaga działanie układu pokarmowego i zwiększa odporność. Szczególnie polecane jest przez lekarzy podczas kuracji antybiotykowej.


Mleko "bez konserwantów"


Mleko "bez konserwantów", czy też mleko "bez dodatków", to kolejny tani chwyt marketingowy, który producenci stosują, aby zachęcić nieświadomych konsumentów do wyboru i zakupu właśnie ich produktu.

Tymczasem...

Muuuu… czyli kupujemy mleko




Mleko to bardzo ważny składnik codziennej diety człowieka, określany przez dietetyków jako gęsty żywieniowo (oprócz energii, dostarcza dużej ilości składników odżywczych). To najlepsze źródło dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowego białka, magnezu, potasu, wielu witamin z grupy B (B1,B2,B6 i B12) oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D i E). Tylko czy każde mleko jest równie wartościowe? 





Przestaw się na zdrowe odżywianie


Blogger Gadgets