niedziela, 28 kwietnia 2013

Jak my kochamy cukier:)


Kiedyś w domu do słodzenia herbaty używało się po prostu cukru, dziś sprawa nie jest już taka prosta. Mamy wiele alternatyw na posłodzenie naszej porannej herbaty, czy kawy. Dziś kilka słów o klasycznym, białym cukrze.  Chyba już wszyscy wiedzą, że jest niezdrowy, że to puste kalorie, a mimo to jego spożycie wciąż wzrasta :(. Poniekąd może to wynikać z faktu, że bardzo często sięgając po produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się zdrowe w rzeczywistości mogą one okazać się „BOMBĄ CUKROWĄ” np. płatki do mleka, owocowe jogurty, napoje owocowe, dżemy, owsianki błyskawiczne, musli, ciastka, czy batony zbożowe, bardzo często są źródłem ogromnych ilości cukrów prostych.


Spożywane dużych ilości cukrów prostych (tj. mono- i disacharydów) prowadzi do nadwagi i otyłości, próchnicy zębów, osteoporozy, nowotworów, cukrzycy II typu, schorzeń serca i udarów mózgu. Przewiduje się, że do 2020 roku aż 75% wszystkich zgonów będzie konsekwencją tych chorób, a one same nazywane są już chorobami cywilizacyjnymi XXI wieku.
Po spożyciu cukrów prostych w naszym organizmie dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia cukru we krwi, wtedy z trzustki wydzielana jest glukoza, która „wychwytuje” glukozę (cukier), natomiast glukoza jest odkładana w postaci glikogenu.

Jedna łyżeczka cukru to około 20 kcal, a szklanka to ponad 800 kcal!!!!!!!, dlatego następnym razem przy robieniu ciasta radzimy skorzystać z innego sposobu nadania słodkiego smaku. Sięgając po jogurty wybierajmy naturalne i sami dokładajmy owoce, zaś wysoko kaloryczne, słodkie napoje zamieniajmy na świeże wyciskane soki.


W kilku następnych postach powiemy Wam co nieco o zdrowszych alternatyw na słodzenie :).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Blogger Gadgets